دلیل تاکید اسلام بر «اكرام ايتام»
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

دلیل تاکید اسلام بر «اكرام ايتام»

پرسش : چرااین قدر نسبت به اکرام و عزیز شمردن ایتام سفارش نموده است؟
پاسخ اجمالی: اسلام در جغرافيايي نازل شد كه خوردن اموال يتيم براى آنها امري عادى بود! از اين رو دستورات اسلام، در چنين محيطي، چيزى جز معجزه نيست. در واقع اين توصيه ها به دو موضوع مسائل انسانى و مشکلات اجتماعی اشاره دارد؛ زیرا همواره در هر جامعه، ایتامی وجود دارند كه نيازمند كمكهاى ديگران اند، و اگر در جامعه رها شوند، و از محبت، عواطف و كمكهاى مالى ديگران بهره مند نشوند، به موجودى عقده اى و خطرناك تبديل خواهند شد که در صدد انتقام از جامعه برمى آيند.
پاسخ تفصیلی: در هیچ یک از کشورها و ادیان و مذهب هاى دنیاى امروز، این قدر درباره یتیمان سفارش و پافشارى نشده است. لذا ما معتقدیم که قوانینخوداست.
آیاتدر جایى نازل شد که رسوبات افکار جاهلى هنوز وجود داشت. خونریزى، قتل و غارت و خوردن اموال یتیمان، براى آنها کارى عادى و گاه ارزشمند بود! بدین جهت دستورات بلند و ارزشمند اسلام، در چنان محیطى چیزى جزنیست. به هر حال فلسفه این همه توصیه و سفارش و تکرار دو چیز است:
الف) مسائل انسانى؛ در هراى یتیمانى وجود دارند که نیازمند کمکهاى دیگران اند، و این محرومیّت (از دست دادن پدر) در انتظار فرزندان دیگران نیز هست. انسان از آیندهندارد، شاید فردا فرزندان او یتیم شوند. بنابراین، همان گونه که دوست دارد پس از مرگش مردم با یتیمان او برخوردى خوش و شایسته داشته باشند، و از ابراز علاقه و عواطف و کمکهاى مالى دریغ نکنند، اکنون هم او نسبت به یتیمان دیگران چنین باشد.مجموعه اى از محبّت و عاطفه است، بلکه اساسبر محبّت بنا نهاده شده، لذا حضرت صادق(علیه السلام)ـ طبق روایت مشهورى ـ فرمود: «هَلِ الدّینُ اِلاَّ الْحُبُّ»(1)؛ (آیا دینجز محبّت و عاطفه چیز دیگریست؟) بر این اساس است کهسفارش مى کند یتیم را روى زانویت بگذار، و دست نوازش بر سرش بکش، که در برابر هر تار مویى از یتیم که از زیر دست تو بگذرد خداوند حسنه اى در نامه اعمالت مى نویسد!(2)
ب) مشکلات اجتماعى؛ اگر به یتیمان رسیدگى نشوددچار مشکل مى شود. وقتی بچّه یتیم بى سرپرست دررها شود، و از مهر و محبّت و عواطف و کمکهاى مالى مردم بى نصیب گردد، به موجودى عقده اى و خطرناک تبدیل مى شود و نتیجه آن قاچاق موادّ مخدّر، قتل و غارت، ایجاد شرارت، سرقت، مزاحمت براى نوامیس مردم و مشکلاتى از این قبیل خواهد شد. اینان چون محبّت و عاطفه اى از دیگران ندیده اند، در صدد انتقام ازبرمى آیند. در بررسى پرونده هاى قاچاق و سرقت و قتل، عاملان برخى از آن ها یتیمانى بوده اند که مورد بى مهرىقرار گرفته اند.
خوانندگان گرامى! عاطفه انسانى، محبّت اسلامى، و امنیّت اجتماعى، اقتضا مى کند که ما به فکر یتیمان باشیم، و به شکل فردى و گروهى و سازمان یافته به کمک آنها بشتابیم.(3)
پی نوشت:
(1). الكافي، كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق‏، محقق / مصحح: غفارى، على اكبر، آخوندى، محمد، دار الكتب الإسلامية، تهران، ‏1407 قمری، چاپ: چهارم، ج ‏8، ص 80، (وصية النبي لأمير المؤمنين).
    
تاریخ انتشار: « 1396/07/08 »

مطالب مرتبط

دلیل تاکید اسلام بر «اكرام ايتام»

قرآن و ترغیب به مهربانى با ایتام

زمان تحویل اموال یتیم

ازدواج با دختران یتیم، از منظر اسلام

تصرف در اموال یتیمان، از دیدگاه اسلام

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 255