تأثير «امر به معروف و نهی از منکر» در کاهش تخلفات در جامعه
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

تأثير «امر به معروف و نهی از منکر» در کاهش تخلفات در جامعه

پرسش : چگونه «امر به معروف و نهی از منکر» مفاسد و تخلفات را در جوامع اسلامی کاهش می دهد؟
پاسخ اجمالی: «امر به معروف و نهى از منكر» در واقع تعميم مسأله حكومت و تثبيت مشاركت عموم است؛ زيرا از اين طريق جلوي بسيارى از تخلّفات گرفته مى شود و مردم به انجام وظايف فردى و اجتماعى خود آشنا مى شوند. اين كه به حكم اسلام، درون خانه، اگر فرزند تخلّف كند والدين مسئول اند و اگر والدين مرتكب خلافى شوند؛ فرزند بالغ مسئول است و نيز اگر در شرق عالم گناهى واقع شود و در غرب جهان كسى بتواند به نحوى جلوى آن را بگيرد و نگيرد در آن سهيم است، بى شك تأثير بسيار عميقي در پيشگيرى از گناه و دعوت به انجام وظايف دارد.
پاسخ تفصیلی: بهترین نوع حکومت، حکومتى است که همه مردم در آن سهیم و شریک باشند، و به تعبیر دیگر پایه هاى آن بر دوش عموم مردم باشد؛ امر به معروف و نهى از منکر در واقع تعمیم مساله حکومت، و تثبیت مشارکت عموم در آن است؛ زیرا از این طریق جلو بسیارى از تخلّفات گرفته مى شود و مردم به انجام وظایف فردى و اجتماعى آشنا مى گردند، و با توجّه به اینکه همیشه تعداد ماموران ویژه مبارزه با تخلّفات مانند پلیس و نیروى انتظامى در برابر افرادى که بیم تخلّف از آنها مى رود بسیار اندک است، اهمیّت این وظیفه اسلامى روشن تر مى گردد؛ چرا که تنها از این طریق است که مى توان به وضعسر و سامان داد؛ و تا حدّ وسیع، جلو تخلّفات را گرفت.
دستورى که مى گوید: اگر در درون خانه، فرزند تخلّفى کند پدر و مادر در برابر او مسئول اند، و اگر پدر و مادر مرتکب خلافى شوند؛ فرزند بالغ در برابر آنها مسئولیت دارد، و نیز اگر در شرق عالم گناهى واقع شود و در غربِ جهان کسى باشد که بتواند به نحوى از آن جلوگیرى کند و نکند در آن سهیم خواهد بود، بى شک تاثیر بسیار عمیق و گسترده اى در پیشگیرى ازو دعوت به انجام وظایف و مسئولیتها دارد.
این در حالى است که در جهان امروز و در تمام حکومت هاى الحادى مسوولیّت جلوگیرى از تخلّفات و مفاسد تنها به عهده گروه کوچک خاصّى گذارده شده و به همین دلیل کاربرد آن بسیار محدود و کم است.
و از اینجا عظمت و اهمیّت این دستور مهمّ اسلامى از یکسو، و مردمى بودن حکومتاز سوى دیگر روشن مى شود. ولى این به آن معنى نیست که عموم مردم مانند یک پلیس عمل کنند؛ بلکه وظیفه آنها در حدّ دعوت به نیکى ها و مبارزه با بدى ها از طریق نصیحت و اندرز و گاه هم دورى کردن و قطع رابطه نمودن از فاسدان و مفسدان است.(1)
تاریخ انتشار: « 1396/02/23 »

مطالب مرتبط

«توزیع ثروت» در اسلام

«رحمت اسلامی» حتی در میدان جنگ

جایگاه «صلح» در قرآن

ضرورت «آموزش هاي نظامي» در دوران صلح و امنيت

نقش «بسيج مردمي» در دفاع از حكومت اسلامي

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 371