امام علی(ع) و بیان فلسفه و منشأ اتحاد و یک پارچگی جامعه
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

امام علی(ع) و بیان فلسفه و منشأ اتحاد و یک پارچگی جامعه

پرسش : امام علی(علیه السلام) فلسفه و منشا اتحاد و یک پارچگیرا چه چیزی معرفی می نماید؟
پاسخ اجمالی: ایشان در این رابطه می فرمايد: «آگاه باشيد! تعليمات و قوانين دين يكى است و راههاى آن مستقيم و نزديك و سهل است، كسى كه از آن راه برود به منزل مقصود مى رسد، و غنيمت مى برد، و آن كس كه از آن بازايستد، گمراه و پشيمان مى گردد». در واقع تمام تعليماتى كه در آيين خداوند وارد شده است اعم از معارف و اعتقادات و قانونها و برنامه ها و دستورهاى اخلاقى، ريشه همه اينها در تمام اديان آسمانى يكى است، هر چند به مقتضاى زمان و پيشرفت بشر، در شرح و تفصيلها، و شاخ و برگ ها تفاوتهايى وجود دارد.
پاسخ تفصیلی: امام علی(علیه السلام) در120به مساله وحدت کلمه و اتحاد اشاره کرده و می فرماید: (آگاه باشید! تعلیمات و قوانین دین یکى است و راههاى آن مستقیم و نزدیک و سهل است، کسى که از آن راه برود به منزل مقصود مى رسد، و غنیمت مى برد، و آن کس که از آن بازایستد، گمراه و پشیمان مى گردد)؛ «اَلاَ وَ انَّ شَرَائِعَ الدِّینِ وَاحِدَهٌ، وَ سُبُلَهُ قَاصِدَهٌ. مَنْ اَخَذَ بِهَا لَحِقَ وَ غَنِمَ، وَ مَنْ وَقَفَ عَنْهَا ضَلَّ وَ نَدِمَ».
منظور از «شرایع دین»، تمام تعلیماتى است که در آیین خداوند وارد شده است اعم از معارف و اعتقادات و قانونها و برنامه ها و دستورهاى اخلاقى، ریشه همه اینها در تمام ادیان آسمانى یکى است، هر چند به مقتضاى زمان و پیشرفت بشر، در شرح و تفصیلها، و شاخ و برگ ها تفاوتهایى وجود دارد.
این احتمال نیز وجود دارد که منظور از شرایع دین، جادّه هاى مختلفى است که در دینبه سوىوجود دارد که همه اینها به یک شاهراه اصلى منتهى مى شود و آن قرب الىو سعادت جاویدان بشر است؛ نماز، روزه، جهاد، حج،وهمه این گونه تعلیمات، وتعلیمات عقیدتى و اخلاقى به نقطه واحدى مى رسند و تاکید مى فرماید که راه وصول به آن سهل و مستقیم و نزدیک است، بنابراین اختلافات و پراکندگى ها ازافکار باطل و هوا و هوسها و وسوسه هاى نفس و شیطان با شرایع دین حاصل مى شود.
قرآن مجید مى گوید: «شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الدِّیْنِ مَا وَصّى بِهِ نُوْحَاً وَ الَّذِی اَوْحَیْنَا الَیْکَ وَ مَا وَصَیَّنَا بِهِ ابْراهِیْمَ وَ مُوْسَى وَ عِیْسى اَنْ اَقِیْمُوا الدِّیْنَ وَ لاَ تَتَفرَّقُوا فِیْه»(1)؛ (خداوند آیینى براى شما تشریع کرد که به «نوح» توصیه کرده بود و آنچه را بر تو وحى فرستادیم و به «ابراهیم» و «موسى» و «عیسى» سفارش کردیم این بود که: دین را بر پا دارید و در آن تفرقه ایجاد نکنید).(2)
تاریخ انتشار: « 1396/01/23 »

مطالب مرتبط

امام علی(ع) و بیان فلسفه و منشأ اتحاد و یک پارچگی جامعه

علت نارضایتی امام علی(ع) از مردم کوفه

شهادت، تنها امید امام علی(ع) برای ماندن در کوفه

امام علی(ع) و آماده کردن مردم برای امتحانات سخت

هشدار امام علی(ع) به غارتگران بیت المال

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 378