علت نارضایتی امام علی(ع) از مردم کوفه
صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

علت نارضایتی امام علی(ع) از مردم کوفه

پرسش : امام علی(علیه السلام) در119چه دلائلی را برای نارضایتی خود از مردم کوفه بیان می نمایند؟
پاسخ اجمالی: امام علی(ع) در بیان دلايل ناخشنودى خود از مردم کوفه مى فرمايد: «شما بسيار طعنه زن، عيب جو و پرحيله هستيد». سپس می فرماید: «كثرت جمعيت شما با قلت اجتماع افكارتان سودى نمى بخشد». و در آخر با ایشان اتمام حجت نموده می فرماید: «شما را به راهی روشن واداشتم، كسی كه در آن استقامت كرد به بهشت شتافت و آن كس كه پايش لغزيد و از جادّه منحرف شد به جهنم واصل شد!».
پاسخ تفصیلی: امام علی(علیه السلام) در بخشی از119ابتدا از مردم کوفه و سستی آنها در امراظهار ناخشنودی می کند و در ادامه به ذکر دلایل ناخشنودى خود از آنان پرداخته و نقاط مهم ضعف آنها را به امید آن که شاید بیدار شوند و به اصلاح خویش پردازند بیان مى کند، مى فرماید: (شما بسیار طعنه زن، عیب جو، روى گردان از حق، و پرمکر و حیله هستید!)؛ «طَعَّانِینَ عَیَّابِینَ، حَیَّادِینَ(1) رَوَّاغِینَ(2)».
این چهار صفت به قدرى زشت و نامطلوب است که وجود یکى از آنها در انسانى، براى فاصله گرفتن از او کافى است، تا چه رسد که همه آنها در کسى باشد، یعنى تمام توجه او به عیوب و نقایص باشد، بلکه آنها را بیش از آنچه هست بزرگ کند و پیوسته تکرار نماید تا آن جا که مردم مایوس شوند، هر کجا حق را ببیند از آن روى گردان شود و با مکر و فسون زندگى او آمیخته گردد. یک انسان صالح چگونه مى تواند در میان چنین گروهى، زندگى کند، تا چه رسد به این که امام معصوم و پیشواى خلق باشد، که جز خون جگر خوردن و رنج کشیدن، نتیجه اى براى او نخواهد داشت، و به همین دلیل امام(علیه السلام) در همینآرزوى جدایى از آنها را مى کند.
سپس مى فرماید: اضافه بر این عیوب شخصى، یک عیب بزرگ اجتماعى دارید: (کثرت جمعیّت شما با قلت اجتماع افکارتان سودى نمى بخشد)؛ «انَّهُ لاَ غَنَاءَ فِی کَثْرَهِ عَدَدِکُمْ مَعَ قِلَّهِ اجْتِمَاعِ قُلُوبِکُمْ».
درست است که جمعیّت شما، به ظاهر بسیار زیاد است ولى چون اتحاد و وحدت قلوب بر شمانیست، و هر یک براى خود اراده و تصمیمى دارید، کارى از شما ساخته نیست یا به تعبیرى دیگر، شما جمعیّت تنهایانید، و اجتماعتان اجتماع مردگان است.
و در پایانمى فرماید: من وظیفه خود را درباره شما انجام دادم: (شما را به راه روشنى واداشتم، که جز افراد ناپاک در آن هلاک نمى شوند، آن کس که در این راه استقامت کرد بهشتافت، و آن کس که پایش لغزید و از جادّه منحرف شد به جهنم واصل شد!)؛ «لَقَدْ حَمَلْتُکُمْ عَلَى الطَّرِیقِ الْوَاضِحِ الَّتی لاَ یَهْلِکُ عَلَیْهَا الاَّ هَالِکٌ، مَنِ اسْتَقَامَ فَالَى الْجَنَّهِ، وَ مَنْ زَلَّ فَالَى النَّارِ».
امام(علیه السلام) با این سخن، این حقیقت را روشن مى سازد که من همه گفتنى ها را گفته ام و اتمام حجت کرده ام و اگر آرزو مى کنم، از میان شما بروم مفهومش این نیست که در انجام وظیفه خود نسبت به شما کوتاهى کرده باشم، ولى افسوس شما افراد شایسته اى نیستید که از برنامه هاى تربیتى یک معلّم دلسوز آسمانىبگیرید.(3)
پی نوشت:
(1). «حيّادين» از مادّه «حيد» (بر وزن حرف) به معنى انحراف گرفته شده است و «حيّاد» به كسى گفته مى شود كه بسيار از جادّه حق منحرف گردد.
    
تاریخ انتشار: « 1396/01/23 »

مطالب مرتبط

امام علی(ع) و بیان فلسفه و منشأ اتحاد و یک پارچگی جامعه

علت نارضایتی امام علی(ع) از مردم کوفه

شهادت، تنها امید امام علی(ع) برای ماندن در کوفه

امام علی(ع) و آماده کردن مردم برای امتحانات سخت

هشدار امام علی(ع) به غارتگران بیت المال

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 265